Chimera - Poradnik wyboru Softboksów
Softboksy Chimera umożliwiają przekształcenie lamp emitujących światło twarde w źródła światła miękkiego. Chimera produkuje softboksy z lampami błyskowymi i z lampami światła ciągłego.
Zgodnie z tradycyjną szkołą oświetleniową, aby uzyskać jak najbardziej plastyczne oświetlenie, należy ustawić softboks tak blisko obiektu, jak tylko pozwalają na to warunki na planie oraz odsunąć go nieco w bok od osi optycznej obiektywu. Jeśli istnieje taka potrzeba, można zamocować wewnątrz softboksa drugi, dodatkowy dyfuzor. Sugeruje się, aby lampy miały ustawione żarówki lub palniki w pozycji „flood” dającej największe rozproszenie wiązki światła. Reflektory PAR powinny mieć nałożone soczewki szerokokątne, a reflektory OpenFace – szkła ochronne.
Oferta softboksów Chimery jest bardzo szeroka, stąd wielu użytkowników nie mających wystarczającego doświadczenia może mieć problem z wyborem odpowiedniego modelu, który zapewni uzyskanie pożądanych efektów i będzie kompatybilny z posiadaną lampą.
Wybór odpowiedniego softboksa.
Softboksy do lamp świata ciągłego (Film, Video)
Szeroki wybór lamp stosowanych na planach filmowych i w studiach telewizyjnych sprawia, że należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy dobór typu softboksa do lampy oraz odpowiedniego pierścienia mocującego. Ułatwiają to specjalne tabele zamieszczone w katalogu producenta.
Przy wyborze softboksa istotne znaczenie mają dwa parametry związane z kątem wiązki światła emitowanej przez lampę oraz rozmiarami lampy – jest to głębokość czaszy i średnica mocowania (pierścienia mocującego).
Softboksy serii VideoPRO i Quartz posiadają płytkie czasze i są przeznaczone do lamp z reflektorami Open Face oraz tych, które mają wysunięte z oprawy żarówki i emitują bardzo szeroką wiązkę światła.
Softboksy serii Daylight mają głębokie czasze i są przeznaczone do lamp z soczewkami Fresnela emitującymi węższą wiązkę światła. Do lamp o małych rozmiarach (moc do 1000 W) przeznaczone są softboksy Video Pro oraz Daylight Junior, natomiast Quartz i Daylight przeznaczone są do większych lamp o mocy kilku kilowatów. Daylight Senior przeznaczone są do lamp o mocy 12, 18 i 20 kW.
Softboksy do lamp błyskowych (Strobe).
Do studyjnych lamp błyskowych przeznaczone są softboksy serii Super Pro, Pro II a także Video Pro i Latern/Pancake. Do zamocowania ich na lampę służą kompatybilne pierścienie (speed ring for strobe). Softboksy Video Pro i Super Pro posiadają jednakowe rozmiary, jednak różnią się rodzajem tkaniny, z której wykonana jest czasza softboksa i jej odpornością na wysoka temperaturę. Serie Super Pro i Pro II polecane są do lamp, w których moc żarówki światła modelującego nie przekracza 350W. W przypadku lamp o wyższej mocy pilotów należy używać softboksów serii Video Pro.
Softboksy Octaplus do światła błyskowego i ciągłego – pasują do tych samych lamp, co softboksy Super Pro i Video Pro. Kompatybilne pierścienie posiadają w numerze katalogowym dodatkowe litery OP np. 2090OP
Wybór odpowiedniego pierścienia mocującego.
Jak wspomniano wyżej rozmiar, rodzaj i moc lampy determinuje wybór odpowiedniego softboksa. Aby ułatwić ten wybór, producent umieścił na swojej stronie internetowej specjalny „kalkulator”. CHIMERA
Procedura wyboru wygląda następująco:
Wybrać rodzaj lampy/pierścienia – możliwe opcje to:
- HMI / Tungsten Continuous Lights Speed Rings
- Strobe Lights / Flash Speed Rings
Wybór pierścienia do lampy błyskowej.
- Po wybraniu pozycji Strobe Lights / Flash Speed Rings należy z rozwijalnej listy (select category) wybrać producenta lub markę lampy np. Broncolor – wyświetlą się grupy lamp z konkretnymi typami bagnetów np. Broncolor UL, Broncolor Impact/Visatec, Broncolor Pulso.
- Wybrać grupę lamp np. Broncolor Pulso – wyświetlą się konkretne kompatybilne pierścienie (ilustracje). Po kliknięciu w ilustracje wyświetli się opis pierścienia.
- Jak wspomniano wyżej do tej grupy pierścieni pasują softboksy Super Pro, Pro II i Video Pro oraz Latern/Pancake.
Wybór pierścienia do lampy światła ciągłego.
- Po wybraniu pozycji HMI / Tungsten Continuous Lights Speed Rings należy z rozwijalnej listy (select category) wybrać producenta lub markę lampy np. Arri – wyświetlą się konkretne typy lamp.
- Wybrać odpowiedni lub najbardziej zbliżony nazwą typ lampy np. Arrilite 600 – wyświetlą się konkretne pierścienie (numer katalogowy) oraz kompatybilne z nimi serie softboksów np. Speedring #9810/Video Pro Lightbanks lub Speedring #9812/Daylight Junior Lightbanks.
- Po kliknięciu w numer katalogowy pierścienia wyświetli się jego ilustracja z opisem. Po kliknięciu w nazwę softboksa wyświetlą się kompatybilne modele softboksów.
Uwaga!!! Podczas wyboru softboksa i pierścienia do lampy światła ciągłego należy określić precyzyjnie typ/model lampy. W określeniu pomoże specyfikacja fabryczna publikowana na stronie internetowej producenta lampy lub jej tabliczka znamionowa. Istnieje możliwość, że z biegiem lat do kolejnych wersji tego samego modelu lampy wprowadzano modyfikacje konstrukcyjne związane z niewielką zmianą rozmiarów lamp.
Różnica rzędu kilku milimetrów może uniemożliwić podłączenie softboksa z konkretnym pierścieniem kołowym. Dlatego też proponujemy wcześniejsze zmierzenie rozstawu łapek służących do montażu akcesoriów w lampie (zwykle są to łapki, do których montuje się wrota) i porównanie tego rozmiaru ze średnicą podaną w opisie pierścienia.
W przypadku braku możliwości wyboru odpowiedniego pierścienia kołowego pozostaje wybór pierścieni nastawnych (Adjustable speedrings) dostosowanych do wybranego zakresu średnic (rozstawów łapek) i serii softboksów.